Fahrpanzer – 1:35

Fahrpanzer to mobilna wieżyczka pancerna, której projekt powstał jeszcze przed okresem Wielkiej Wojny. W 1890 roku po raz pierwszy wykorzystany w niemieckich umocnieniach obronnych. Wieżyczki, obsługiwane przez dwuosobową załogę produkowano w Zakładach Metalurgicznych Grusona w Magdeburgu-Buckau. Wyprodukowano łącznie około 200 sztuk, w kilku odmianach: obserwacyjnych, dla działka 37mm, dla działka 53mm oraz dla działka 57mm.

W czasie pokoju wieżyczka była magazynowana w składach artyleryjskich, zabezpieczona przed dewastacją, kradzieżą wyposażenia i czynnikami atmosferycznymi. W momencie ogłoszenia mobilizacji wieżyczkę wtaczano (była wyposażona w cztery małe kółka) na lawetę i przewożono do wcześniej przygotowanego stanowiska ogniowego. Instalowanie wieżyczki nie wymagało specjalnego wyposażenia. Bezpośrednio z lawety, po małym torowisku, przetaczano ją na swoje miejsce.

Początkowo fahrpanzery były instalowane w specjalnie przygotowanych stanowiskach ogniowych, z betonowym przedpiersiem i torami dojazdowymi. Jednak na linii frontu wykorzystywano punkty wzmocnione szalunkiem z desek, wikliny, blachy falistej i innych dostępnych materiałów..

skala 1:35, model zbudowany od podstaw wg. własnego materiału zdjęciowego z Fortu Czerniakowskiego oraz planów i zdjęć ze strony landships.com.

Reklamy

...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s